W realizacji dotychczasowych projektów zawsze napotykałem na ten sam problem. Miałem bardzo dobre oprogramowanie na komputerze w biurze i nowoczesny, szybki tablet z Androidem, a na nim specjalny program terenowy. Do bardziej wymagających prac korzystałem z odbiornika RTK i czasem jeszcze innego programu. Na początku wszystkie programy trzeba było odpowiednio skonfigurować, a po powrocie z terenu połączyć dane w jedną całość i ze szczególną troską zadbać o ich spójne formaty i treść. Wtedy właśnie jak bumerang powracało do mnie to samo pytanie: dlaczego nie mogę mieć jednego, kompletnego i prostego systemu, jednego programu do wszystkiego i na każdym urządzeniu? Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to jak najszybciej o tym zapomnij i poznaj topoXpress!

 

Przyznajmy – przedstawiony problem to nasz chleb powszedni. Każdy się z nim spotkał i każdy na niego narzekał. Traciliśmy czas, energię i cierpliwość do naszych aplikacji, bo ciągle nie było satysfakcjonującego rozwiązania. Dziś zapraszam do poznania najnowszej aplikacji GIS od zespołu specjalistów z TopoLynx LTD, twórców poprzedniego topoXplore i wcześniej DigiTerra Explorer, którzy w końcu rozwiązali ten problem.

Program topoXpress przeznaczony jest dla użytkowników GIS, zarówno tych dopiero zaczynających swoją przygodę z Systemami Informacji Przestrzennej, jak i tych zaawansowanych.

 

topoXpress - Oprogramowanie dla GIS
topoXpress na wielu urządzeniach i różnych systemach – ciągle dokładnie ta sama aplikacja.


Jakie są podstawowe funkcje programu topoXpress?

 • Przede wszystkim tworzenie, zapis i odczyt informacji w postaci danych GIS: plików Shapefile (SHP) – które każdy użytkownik powinien znać, ponieważ wykorzystuje się je dziś powszechnie i stanowią podstawę funkcjonowania wszystkich poważnych systemów GIS
 • Tworzenie, zapis i odczyt plików DXF – czyli formatu wykorzystywanego w opracowaniach CAD
 • Odczyt usług danych online w postaci serwisów WMS (Web Map Service), np. z zasobów państwowego Geoportalu (geoportal.gov.pl)
 • Dostęp do Google Maps Satellite, Google Maps Hybrid (model terenu), OpenStreetMap i Bing Maps jako usług predefiniowanych
 • Odczyt plików rastrowych z georeferencją z pamięci wewnętrznej urządzenia (formaty TIFF, JPG, PNG)
 • Odczyt i zapis danych do ustandaryzowanych postaci tekstowych, np. plików CSV (odczytywalne przez MS Excel) i plików TXT
 • Możliwość wykonywania pomiarów z użyciem dalmierza laserowego
 • Pomiary w trybie pojedynczym, ciągłym, z uśrednianiem i z domiarów dalmierzem
 • Możliwość wykonywania pomiarów z użyciem dalmierza laserowego
 • Nawigacja do wybranego z bazy danych obiektu lub po prostu do wybranego punktu na mapie
 • Przyciąganie (snapping) do obiektów wektorowych


Jakie są unikatowe cechy programu topoXpress?

 • Dokładnie taka sama wersja programu na systemy Windows i Android – z taką samą funkcjonalnością
 • Pływająca licencja – dzięki której można uruchomić program i zyskać jego pełną funkcjonalność na dowolnym urządzeniu. Licencja działa na jednym urządzeniu w tym samym czasie
 • Możliwość przygotowania projektu włącznie z symbolizacją i etykietowaniem na komputerze w biurze oraz przeniesienia go na odbiornik GPS bez absolutnie żadnej konwersji
 • Współpraca z zewnętrznymi odbiornikami GNSS przez port COM systemu Windows
 • Funkcje topologiczne GIS: próbkowanie, generalizacja, modyfikacja wierzchołków obiektów


Co naprawdę wyróżnia topoXpress?

Jeżeli Twoja przygoda z GIS-em trwa już jakiś czas, od razu docenisz topoXpress. Wyobraź sobie tabelę atrybutów, która zbiera za Ciebie informacje o inwentaryzowanym obiekcie. Podczas uzupełniania danych po pomiarze musisz skoncentrować się tylko na tym, co naprawdę istotne: unikatowym opisie obiektu, który musisz wprowadzić. Możesz do tego skorzystać z zaimportowanych słowników, rozwijanych list i od razu grupować wyniki w klasy. Możesz też automatycznie ustawić wyświetlanie obiektów na mapie względem wartości wybranego atrybutu.

Przykład? Wszystkie Twoje drzewa o średnicy korony w zakresie 1-3 m będą oznaczone na jasnozielono, 3-5 m na ciemniejszą zieleń, a powyżej 5 m na najciemniejszą zieleń. Chcesz, żeby te o największej średnicy korony były oznaczone nie znakiem koła, tylko np. rombu? Po prostu zmień ustawienie symbolu dla konkretnej klasy. Nic prostszego.

To tylko początek. Potrzebujesz w tabeli atrybutów zapisanych współrzędnych w polskim układzie współrzędnych? Powierzchni dla wyznaczonego poligonu? Długości wprowadzonej linii? Może oprócz współrzędnych w polskim układzie 1992/2000 interesują Cię także współrzędne geograficzne?
Nic prostszego – program zrobi to dla Ciebie automatycznie dla każdego wprowadzonego rekordu. Oczywiście trzeba tylko włączyć odpowiednią opcję.

 

topoXpress - Oprogramowanie dla GIS


Gwóźdź programu, nasz KILLER-FEATURE:

Potrzebujesz informacji z jaką dokładnością zostało zmierzone położenie obiektu? Włącz do tabeli atrybutów parametry HRMS (dokładność pomiaru w metrach w poziomie) i VRMS (w pionie). Program zapisze tę informację dla każdego obiektu zmierzonego odbiornikiem GPS, także tym w smartfonie:

Ta informacja może być dla Ciebie naprawdę kluczowa. Oprócz tego w przygotowaniu są także wskaźniki dla trybu różnicowego, takie jak DGPS, FloatRTK i FixRTK. Dzięki temu jesteś zawsze w stanie udowodnić, że Twoje pomiary były wykonane z maksymalną dokładnością. Przecież informacja jest w tabeli.

 

Screen topoXplore oprogramowanie GIS
Ekran tworzenia nowej warstwy (widok na smartfonie)
Screen topoXplore oprogramowanie GIS
Użyj pól HRMS i VRMS, aby program automatycznie zapisywał do tabeli atrybutów dokładność pomiaru dla każdego obiektu

 

Pomiary skończone. Co dalej?

Gdy kierownik z niecierpliwością czeka w biurze na wyniki z terenu, targając włosy i wypalając kolejne mało korzystne dla zdrowia papierosy, użyj synchronizacji z Dyskiem Google lub Dropboxem, aby szybko przesłać swoje wyniki. Program współpracuje z podanym przez Ciebie kontem Google, więc w biurze kierownik może z przyjemnością obserwować pojawiające się jeden po drugim nowe pliki, powoli rozważając odstawienie uzależniających środków. Ty wracasz do biura na gotowe i wszyscy są zadowoleni. 🙂

Już teraz możesz także skorzystać z funkcji MapPack, która stworzy jeden plik paczki projektu z wszystkich używanych warstw. Jego też możesz przesłać choćby przez aplikację Google Drive – przecież masz smartfona z Androidem! W niedalekiej przyszłości program będzie umożliwiał przesłanie całych projektów do Twojej Biblioteki Projektów dostępnej online, więc będzie to jeszcze szybsze i jeszcze prostsze.


Sprawdź sam nowy topoXpress:

Oczywiście w jednym artykule nie przedstawię wszystkich funkcji, a jedynie koncepcję pracy z programem. Aby zapoznać się z nim lepiej zapraszamy do śledzenia naszego bloga w poszukiwaniu kolejnych wpisów na temat topoXpress, przeczytania instrukcji obsługi i oczywiście kontaktu z nami.

Już teraz możesz pobrać i zainstalować program, korzystając z powyższych linków. Bez konta licencyjnego zapoznasz się ze wszystkimi funkcjami aplikacji – nie będzie tylko możliwy zapis plików. Zachęcam do „przeklikania” aplikacji topoXpress. 🙂

GIS