Firma NaviGate jest oficjalnym dystrybutorem oprogramowania Pix4D i może pochwalić się tytułem „Premier Reseller”. W związku z powyższym spoczywa na nas obowiązek dokładnego testowania oraz porównywania dostępnego oprogramowania, żeby w jak najlepszym stopniu móc doradzać i pomagać w wyborze naszym klientom.

 

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie czym jest oprogramowanie Pix4mapper a czym Pix4dmatic. Przedstawię tutaj swoje opinie i własne odczucia powstałe podczas pracy z obydwoma programami.

 

Informacje systemowe:

Sprzęt: CPU:Intel(R)Core(TM) i7-7700 CPU @ 3.60GHz, zpus=1,threads=8
RAM: 63.95 GB
GPU:NVIDIA Corporation NVIDIA GeForce GTX 770/PCIe/SSE2
System operacyjny: Windows 10 Version 2009

 

Wykorzystano również dwie paczki danych zebranych dronem DJI Matrice 300 RTK z kamerą P1 (45MP)

 • 1073 zdjęć.
 • 3030 zdjęć.

 

Pix4Dmapper, czym jest i do czego służy?

Oprogramowanie Pix4Dmapper jest to oprogramowanie służące do opracowywania danych fotogrametrycznych. Program funkcjonuje już długo na rynku i w branży jest bardzo rozpoznawalne. Pix4Dmapper umożliwia nam pracę na danych naziemnych jak i lotniczych.

Pix4dmapper jest programem o menu graficznym, co niewątpliwie ułatwia poruszanie się w nim początkującym użytkownikom. Krok po kroku jesteśmy w nim prowadzeni przez menu obrazkowe, dzięki czemu od początku możemy zobaczyć dokąd prowadzą nasze prace. Możemy tu obliczać m.in. standardowe opracowania fotogrametryczne, których wynikami są ortofotomapy RGB, modele 3D obiektów, NMPT/NMT. Mamy również możliwość wykonywania map termicznych, czy map z kamer multispektralnych.

Oprócz wymienionych wcześniej produktów, możemy wykonywać również m.in. fotoplany elewacji czy opracowywać dokładne modele 3d budowli, obliczania objętości zgromadzonego materiału.

Sam proces przetwarzania i opracowywania danych jest bardzo przyjemny i po krótkim zapoznaniu się z menu oraz możliwościami programu, bardzo intuicyjny. Wszystkie funkcje są „pod ręką”.

Pix4Dmatic – lepsza wersja Pix4Dmapper czy inny program?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Co rzuca się nam na pierwszym już etapie, wygląd programu jest zupełnie inny niż w przypadku „mappera”.

Tutaj postawiono na filozofię bądź technikę „drag and drop” czyli po prostu „przeciągnij i upuść”. Jest to niewątpliwe ułatwienie i przyśpieszenie pracy w programie. Dla przykładu, przeciągając zdjęcia z automatu ustalany jest układ współrzędnych danych wejściowych (zdjęć). Po zaciągnięciu współrzędnych pomierzonych punktów (fotopunktów, punktów kontrolnych) program w locie przeliczy nam projekt na wybrany układ współrzędnych, w którym zostały pomierzone nasze punkty. Proste? Jeszcze jak! 😊

Jak już wspominałem, program wygląda zupełnie inaczej niż w „mapperze” – kwestia gustu. 😊

Wiele rzeczy jest w menu kontekstowym, dużo mniej mamy ikonek. Więcej rzeczy mamy na wierzchu dostępnych na zakładkach.

Jeśli chodzi o ustawienia parametrów w procesie obliczeniowym, mamy tutaj z grubsza te same opcje, trochę bardziej dostępne od ręki i uproszczone.

Po co mi Pix4Dmatic, gdy mam już Pix4Dmapper?

Tutaj zaczynają się schody. Ktoś może zadać pytanie, po co mi Pix4Dmatic, gdy mam Pix4Dmappera? Dlaczego mam kupować droższe oprogramowanie Pix4Dmatic, gdy mogę mieć tańsze Pix4Dmapper?

Jak to powtarzam na naszych szkoleniach, to wszystko zależy od produktu jaki chcemy uzyskać i/oraz skali opracowania.

Wspomniałem już na początku, że wykonywane były testy wydajnościowe tych dwóch programów. Dla jednego i drugiego programu mamy:

Etap 1
Etap 2
Łączenie zdjęć
Generowanie chmury punktów
 • Na początek została rzucona paczka 3030 zdjęć z terenu, wykonana za pomocą Matrice 300RTK oraz kamery P1 z obiektywem 35mm. Etap 1: Obydwa programy potrzebowały na to ok 1h pracy. Czas porównywalny. Ok. 15% szybciej to zadanie wykonał Pix4Dmatic. Etap 2: Pix4DMatic – 9h 36 min., Pix4Dmapper po 14h testy zostały przerwane z powodu nikłych szans ukończenia procesu (0/2 i ok. 80% pierwszego kroku). Mamy więc już pierwszą odpowiedź, dlaczego potrzebny jest nam inny program. Właśnie po to, że przy większej ilości danych, Pix4Dmapper nie jest w odpowiednim czasie wykonać obliczenia, bądź nie jest w stanie ich w ogóle wykonać.
 • Paczka 1073 zdjęcia: 1 etap również porównywalny, 2 Etap: Pix4Dmapper 6h 50 min., Pix4Dmatic 2h 10 min. Jak widać, różnica jest znacząca.

Widzimy więc, że przy większej ilości danych wejściowych (zdjęć) Pix4Dmapper się zapycha i nie jest w stanie skończyć procesu obliczeniowego. Tam gdzie kończą się możliwości Pix4Dmappera, Pix4Dmatic rozwija skrzydła. Mamy więc przewagę pod względem wydajności.

Czy wydajność to jedyna różnica? Oj nie. Wydajność Pix4Dmatica jest znacząco lepsza, a sam proces obliczeniowy jest bardzo prosto poprowadzony. Jednak żeby nie było tak kolorowo, nie samą wydajnością człowiek żyje. 😊 Ważna jest również produktywność i funkcjonalność. Niestety w przypadku Pix4Dmatic nie jesteśmy w stanie policzyć np. objętości mas, zrobić wizualizacji czy zająć się szczegółowo modelem budynku, który wykonujemy. Przynajmniej nie bezpośrednio w Pix4Dmatic.

Natomiast jesteśmy w stanie wczytać bezpośrednio projekt do Pix4dSurvey i tam wykonywać stosowne dalsze obliczenia.

Tutaj wracamy do poprzedniego pytania: Czy Pix4Dmatic jest lepszą wersją Pix4Dmappera czy jest to zupełnie inny program?

Odpowiedź zaczyna nam się coraz bardziej klarować, gdy uwzględnimy już to co wiemy.

Pod względem ilości danych, które jesteśmy w stanie opracować, Pix4Dmatic jest lepszą i szybszą wersją Pix4dmappera. Pod względem ilości produktów i obliczeń jakie możemy wykonywać, Pix4dmatic jest zupełnie innym programem niż Pix4Dmapper.

Po co nam jest więc Pix4Dmatic? Żeby móc wykonywać większe opracowania i obliczać je szybciej. Ale także by móc to robić bardziej precyzyjnie i profesjonalnie. Czy zatem połączenie Pix4Dmatic + Pix4Dsurvey zastąpi Pix4Dmappera? W większości przypadków będzie taka możliwość. Nie będziemy natomiast w stanie dalej opracować danych termalnych, multispektralnych, filmów video.

Możemy jednak w sposób bardziej precyzyjny i dokładny wykonać wektoryzacje i wykonywać pomiary w stosunku do Pix4Dmappera. Za pomocą Pix4Dsurvey, będziemy mogli również dokonać klasyfikacji chmury punktów, której bezpośrednio w Pix4Dmatic nie jesteśmy w stanie zrobić.

Krótkie podsumowanie zawarte jest w tabeli oraz wykresy czasów potrzebnych do obliczeń. Testy wykonywane przez producenta oprogramowania:

 

Pix4Dmapper Pix4Dmatic
 • Nie radzi sobie z większymi opracowaniami
 • Nie wspiera geoid, tylko elipsoidy i odstęp, co jest mniej dokładne w w przypadku dronów RTK i PPK
 • Wykonuje warstwice (shp, pdf, dxf)
 • Bardzo dobre opinie o programie i więcej filmów instruktażowych.
 • Można wczytać zdjęcia z każdego rodzaju kamery (zdjęcia RGB, termalne, multispektralne) jak również filmy video.
 • Żeby opracować zdjęcia w większym formacie trzeba dokupić dodatek do programu
 • Wykonywanie obliczeń objętości
 • Wykonywanie Fotoplanów elewacji
 • Możliwość wykonania wizualizacji i „lotu” przez chmurę bądź model
 • Proste wektoryzacje wewnątrz programu
 • Możliwość zakupu licencji edukacyjnej na 25 stanowisk
 • Licencja Online, pływająca
 • Bez problemu opracuje większe zakresy i jest znacząco szybszy
 • Jest łatwiejszy i prostszy do nauki. Tanie koszty przejścia
 • Pracuje na geoidach precyzyjnych układach wysokościowych
 • Warstwice można wygenerować w Pix4Dsurvey
 • Obliczenia objętości możliwe do wykonania w Pix4Dsurvey
 • Materiały Online bez kursów
 • Nie ma możliwości opracowania zdjęć multispekralnych jak i termicznych i plików video
 • Wektoryzuje obliczenia wykonywane w Pix4Dsurvey
 • Integracja projektów z Pix4Dsurvey, co daje możliwość pracy m.in. z danymi LiDar i oprogramowaniem Pix4Dcatch
 • Kompatybilny z macOs
 • Nie ma licencji edukacyjnych
 • Licencja Online, pływająca