Firma NaviGate jest oficjalnym złotym dystrybutorem marki DJI Enterprise w Polsce, która w swoim portfolio ma między innymi takie statki jak Phantom 4 RTK czy Matrice 300 RTK wraz z sensorem DJI Zenmuse P1. Są one wykorzystywane do fotogrametrii niskiego pułapu. W miarę rosnącego zapotrzebowania na pozyskiwanie danych obrazowych, firma DJI wypuściła na rynek Mavic 3 Enterprise. Właśnie Ten BSP z dodatkowym modułem RTK ma być bezpośrednim następcą bestsellerowego już Phantoma 4 RTK. W tym artykule postaramy się przybliżyć specyfikację obu urządzeń. Porównamy je pod względem dokładności, wydajności, a przede wszystkim postaramy się ustalić czy Mavic 3E będzie godnym zastępcą najbardziej popularnego drona do zastosowań geodezyjnych i inżynieryjnych, jakim stał się Phantom 4 RTK.

Mavic 3 Enterprise i Phantom 4 RTK – porównanie specyfikacji ogólnej

Porównanie zaczniemy od zestawienia ogólnej specyfikacji Phantoma 4 RTK z Maviciem 3 Enterprise w formie tabelarycznej (tab. 1):

Tab. 1 Porównanie specyfikacji

Mavic 3 Enterprise Phantom 4 RTK
Masa 915g + 24g = 939g
(Mavic 3E + Moduł RTK)
1391 g
Kompaktowość Składane ramiona Brak możliwość złożenia ramion
Długość przekątnej 380 mm 350 mm
Maksymalna prędkość wznoszenia 6m/s (N mode), 8m/s (S mode) 6m/s (mission flight), 5m/s (manual Flight)
Maksymalna prędkość opadania 6 m/s 3 m/s
Maksymalna odporność na prędkość wiatru 12 m/s 10 m/s
Maksymalna długość lotu 45 min. bez modułu RTK
42 min. z modułem RTK
30 min
Temperatura pracy -10° do 40° C 0° do 40° C
Maksymalna prędkość podczas misji fotogrametrycznej 15 m/s 13 m/s

Porównując ogólne parametry obydwu statków można zauważyć, że Mavic 3 Enterprise jest dużo lżejszy, a jego konstrukcja jest bardziej opływowa oraz kompaktowa (posiada możliwość składania ramion). Właśnie te cechy sprawiają, że można go z łatwością przenosić – mieści się nawet w kieszeni. W przeciwieństwie do Phantoma 4 RTK, którego obudowa nie jest składana. Ponadto Mavic 3E jest bardziej odporny na wiatr oraz posiada zwiększoną prędkość wznoszenia jak i opadania, co ułatwia i przyśpiesza wszystkie operacje. Niestety obydwa drony nie posiadają stopnia ochrony IP, co oznacza, że nie są przystosowane do pracy w deszczu.

Najbardziej znaczącą różnicą (porównując parametry ogólne tych dwóch statków) jest maksymalna długość lotu oraz prędkość wykonywania nalotów fotogrametrycznych. Mavic 3 Enterprise jest po prostu o wiele bardziej wydajniejszym bezzałogowym statkiem w porównaniu do Phantom 4 RTK.

Ryc. 1. Kompaktowość drona Mavic 3 Enterprise

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Użytkownicy Phantom 4 RTK mogą potwierdzić, że jest to niezwykle niezawodny statek. Natomiast Mavic 3 Enterprise został wyposażony w najnowsze technologie od DJI w celu zapewniania pilotom jeszcze większego bezpieczeństwa podczas lotu. Ten bezzałogowiec został również wyposażony w odpowiednie oświetlenie (beacon) niezbędne do wykonywania lotów nocą, które w przypadku Phantom 4 RTK trzeba było dokupić.

Jednym z najważniejszych cech Mavic 3 Enterprise jest ulepszony system DJI APS 5.0, który poprzez 6 szerokokątnych czujników optycznych typu fish-eye, umożliwia wielokierunkowe wykrywanie ale i również omijanie przeszkód bez martwych pól. Phantom 4 RTK posiada jedynie 3 optyczne czujniki (przedni/ tylni/dolny) oraz czujniki podczerwieni po bokach statku, które po wykryciu przeszkody zatrzymywały go bez możliwości ominięcia przeszkody. Ponadto Mavic 3 Enterprise w przeciwieństwie do Phantom 4 RTK został wyposażony w zaawansowany system RTH (Return-to-Home), który automatycznie planuje najbardziej optymalną trasę powrotu do miejsca startu, oszczędzając dzięki temu energię, czas oraz stres związany z omijaniem przeszkód.

Ryc. 2. Zaawansowany system RTH w Mavic 3E

Ryc. 3. Najnowszy system APAS 5.0 w Mavic 3E

Która kamera w dronach jest lepsza?

W Phantomie 4 RTK mamy do dyspozycji jedynie pojedynczą kamerę o 1-calowej matrycy, pikselu wielkości 2.4μm , ogniskowej 8,8 mm (ekwiwalent 24 mm) i rozdzielczości 20 MP. W przypadku Mavic 3 Enterprise mamy do dyspozycji podwójną kamerę, m.in. o matrycy CMOS 4/3 cala, pikselu wielkości 3.3μm, ogniskowej 12 mm (ekwiwalent 24 mm) oraz o rozdzielczości 20 MP. Ta sama ilość pikseli przy jednoczesnej większej ich wielkości gwarantuje nam lepszą jakość obrazu niż w przypadku Phantom. Większe piksele oznaczają lepszą jakość zdjęć, mniejsze szumy, a co w połączeniu z inteligentnym trybem „Low-Light Mode” umożliwia wykonanie wyraźnych i nierozmytych zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Oba drony zostały wyposażone w mechaniczną migawkę, co oznacza, że mogą wykonywać zdjęcia w ruchu bez obawy o rozmycie zdjęć przy większych prędkościach.

Kolejną ważną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, to minimalny interwał pomiędzy zapisem kolejnych zdjęć. Phantom 4 RTK potrzebował na zapis aż 2,5 sekundy, a w przypadku drona Mavic 3 Enterprise interwał wynosi jedynie 0,7 sekundy. Wszystkie powyższe cechy pozwalają na lot z o wiele większą prędkością nawet przy relatywnie niskich wysokościach, co w połączeniu z dłuższym czasem lotu drona na 1 baterii bezpośrednio przekłada się na wydajność. Dla przykładu: podczas nalotu na 70 m AGL (GSD dla Mavic 3E = 1,8 cm GSD dla P4RTK = 1,9 cm) dla obszaru 100 ha z pokryciem poprzecznym 70% i podłużnym wynoszącym 80% maksymalna prędkość nalotu dla Phantoma 4 RTK wynosi zaledwie 5,5 m/s, gdzie Mavic 3 Enterprise może wykonywać nalot z pełną swoją prędkością 15 m/s. Dzięki temu misja trwała ponad dwukrotnie krócej.

W przeciwieństwie do Phantom, DJI Mavic 3 Enterprise oprócz wspominanej już kamery szerokokątnej został wyposażony również w 12 MP telekamerę, która umożliwia uzyskanie nawet 56-krotnego hybrydowego zoomu. Dzięki dodatkowej kamerze, oprócz standardowych misji fotogrametrycznych z nowym dronem, można wykonywać wszelakie precyzyjne inspekcje nawet z daleka

Tab. 2. Porównanie szerokokątnych kamer

Mavic 3 Enterprise Phantom 4 RTK
Rozmiar matrycy CMOS 4/3’’
5280 × 3956 (4:3)
1″
5472 × 3648 (3:2)
GSD (cm) H (m)/ 36,5 H (m)/ 36,5
Rozdzielczość 20 MP 20 MP
Rozmiar piksela matrycy 3,3 μm 2,4 μm
Min. interwał zdjęć 0,7 s 2,5 s
Mechaniczna migawka Tak (1/2000-8s) Tak (1/2000-8s)
Ogniskowa 12 mm/ ekwiwalent = 24 mm 8,8 mm/ ekwiwalent = 24 mm
FOV 84° 84°
Format JPEG/DNG (RAW) JPEG
Wykonywanie panoramy 360° TAK NIE
Telekamera 1/2 ‘’ CMOS, 12 MP, 7x-56x zoom BRAK

 

To tylko fragment „Mavic 3 Enterprise – godny następca bestsellerowego Phantoma 4 RTK?”. Pełny dostęp do artykułu otrzymają jedynie subskrybenci newslettera NaviGate, gdzie drogą e-mailową informujemy m.in. o nowościach w branży, zmianach w prawie, nowych produktach i bieżących promocjach. Jeśli chcesz otrzymać dostęp do artykułu, wypełnij formularz poniżej, zaznaczając zgodę: „Chcę otrzymać pełny dostęp do artykułu „Mavic 3 Enterprise – godny następca bestsellerowego Phantoma 4 RTK?”