Bezzałogowe statki powietrzne są z każdym rokiem coraz bardziej popularne, a ich zastosowanie jeszcze bardziej różnorodne. Zaawansowana technologia SBSP pozwala na wykorzystanie ich w wielu branżach w zależności od  funkcji. Przekłada się to na przyspieszenie działań oraz zwiększenie wydajności pracy. Aby nieco przybliżyć ten temat, zapytaliśmy Specjalistów NaviGate, jak można wykorzystać drony w branży energetycznej, leśnej oraz działaniach ratowniczych.

 

Drony w branży energetycznej

NaviGate: Czy używanie dronów w energetyce jest powszechne?

Janusz Dunia: Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) udowodniły swoją wartość w wielu obszarach działalności na całym świecie. Jednym z pierwszych sektorów gospodarki, w którym zastosowano drony na szeroką skalę była branża energetyczna. W związku z kosztownymi i niebezpiecznymi inspekcjami wykonywanymi na znacznych (dużych) wysokościach, zastosowanie latających robotów w celu zwiększenia bezpieczeństwa personelu oraz poprawy jakości danych, było tylko kwestią czasu.

NaviGate: Do czego są wykorzystywane drony w branży energetycznej?

JD: Dziś bezzałogowce wykorzystywane są w energetyce na każdym kroku. Poczynając od rozpoznania terenu przez projektowanie, budowę, aż po monitoring i inspekcje działającej infrastruktury energetycznej. W wielu firmach branży energetycznej powstały dedykowane jednostki specjalistów – pilotów dronów oraz osób zajmujących się analizą i przetwarzaniem danych pozyskanych podczas nalotów. Pozwoliło to znacząco ograniczyć koszty inspekcji infrastruktury energetycznej, przez wyeliminowanie konieczności absorbowania wykwalifikowanego personelu do pracy na wysokościach. Ponadto, dzięki zastosowaniu dronów, znacząco wzrosła ilość oraz jakość informacji pozyskiwanych podczas inspekcji, co przełożyło się na kolejne oszczędności oraz możliwość przewidywania usterek zanim się pojawią. Dane pozyskiwane przy użyciu dronów umożliwiają wykonanie wcześniejszych prac konserwacyjnych oraz uniknięcie dłuższych przestojów w pracy urządzeń.

NaviGate: Jaka jest główna funkcjonalność drona, która sprawdza się w energetyce?

JD: Głównym celem zastosowania dronów w inspekcjach infrastruktury energetycznej jest stworzenie tzw. cyfrowych bliźniaków (digital-twins), czyli trójwymiarowych modeli infrastruktury.

NaviGate: Jakie modele dronów, akcesoriów oraz oprogramowanie najczęściej wybierają przedstawiciele branży energetycznej?

JD: Jednym z popularnych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia cyfrowych bliźniaków jest zestaw oprogramowania Pix4Dscan oraz Pix4Dinspect. Stanowią one kompletne narzędzia umożliwiające zaplanowanie lotu nad infrastrukturą oraz jego kontrolę z poziomu aplikacji na aparaturze sterującej drona. Dzięki specjalnie zaprojektowanym trybom lotu, mamy możliwość przeprowadzenia misji w najbardziej efektywny sposób dobierając tryb adekwatny do sytuacji oraz specyfiki infrastruktury energetycznej. Następnie do działania wkracza moduł Pix4Dinspect, który przetwarza materiał zdjęciowy na model 3D. Na podstawie cyfrowego bliźniaka, osoba przeprowadzająca inspekcje ma możliwość świetnej orientacji w przestrzeni oraz uzyskuje obraz kontrolowanego urządzenia z wielu różnych perspektyw. Poprzez cyfrowy audyt tworzony jest szczegółowy raport z adnotacjami zawierającymi opis badanych elementów. Ale to nie wszystko, oprogramowanie wykorzystuje bowiem sztuczną inteligencję (AI) co pozwala automatycznie wskazać defekty infrastruktury energetycznej, posiada także funkcję wykonania podstawowych pomiarów długości, powierzchni oraz objętości. Największą zaletą Pix4Dinspect jest możliwość cyklicznej archiwizacji stanu infrastruktury,  co ułatwia wykrywanie ewentualnych usterek.

Łącząc odpowiednie oprogramowanie oraz drony DJI Enterprise z sensorami optycznymi otrzymujemy wielofunkcyjne narzędzia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pracach związanych z energią elektryczną, cieplną, słoneczną czy wiatrową zapewniając bezpieczeństwo, oszczędność czasu oraz zasobów.

Drony w branży leśnej

NaviGate: Czy bezzałogowe statki powietrzne sprawdzają się w gospodarce leśnej?

Grzegorz Durło: Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie zwane dronami, stają się coraz bardziej popularnym narzędziem pracy leśników. Znajdują wykorzystanie między innymi w urządzaniu lasu, inżynierii leśnej, hodowli oraz ochronie ekosystemów leśnych. Współczesne systemy bezzałogowe dysponują ogromnym potencjałem w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji stanowiącej źródło danych wykorzystywanych do bezpośredniego zarządzania na obszarach leśnych. Posiadają one liczne zalety w stosunku do satelitów czy załogowych statków powietrznych. Przede wszystkim, mogą być rozmieszczone szybko i wielokrotnie w tych samych lokalizacjach; są mniej kosztowne i bezpieczniejsze niż pilotowane samoloty; są elastyczne pod względem wysokości lotu oraz czasu trwania misji, nadto mogą uzyskać zdjęcia w rozdzielczości pod-decymetrowej.

NaviGate: Do czego leśnicy najczęściej wykorzystują BSP?

GD: Jednym z głównych obszarów wykorzystania danych systemów bezzałogowych jest informacja o aktualnym stanie posiadania w zakresie ewidencji gruntów, budynków oraz lokali i nieruchomości należących do gospodarstwa leśnego. Nie ma również lepszego sposobu na dokładną inwentaryzację oraz ocenę stanu ekosystemu leśnego, jak wykorzystanie technik skanowania laserowego, które znakomicie się uzupełniają, a w niektórych wypadkach zastępują tradycyjne metody opisywania lasu.

Systemy bezzałogowe sprawdzą się także w zakresie monitorowania pozyskania drewna, składowania i zabezpieczenia surowca, sadzenia drzew, udatności upraw, postępu zabiegów trzebieżowych, cięć sanitarnych, zabiegów pielęgnacyjnych, fitomelioracyjnych oraz wszelkich prac związanych z infrastrukturą.  Wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka jakość opracowania oraz dokładność wskazania pozycji w terenie, wspomagana zautomatyzowanym procedurami zliczania i opisywania atrybutów, z pewnością systemy bezzałogowe okażą wydajniejsze od tradycyjnych metod.

NaviGate: Które techniki leśnicy wykorzystują najczęściej?

GD: Są to między innymi dane lotniczego skanowania LIDAR z pokładu drona, które pozwalają na automatyczny pomiar cech biometrycznych drzew, ocenę struktury i warunków biosocjalnych panujących w zbiorowisku leśnym. Techniki fotodetekcyjne stanowią znakomity materiał weryfikujący aktualny stan robót wykonywanych na powierzchni leśnej w ramach realizacji bieżących zadań gospodarczych. Geotagowane zdjęcia wysokiej rozdzielczości pozwalają nie tylko na ocenę zaawansowania prac, ale również na inwentaryzację efektów oraz zgodności przestrzennej z planem.

 

Drony dla służb ratunkowych

NaviGate: Do czego najczęściej wykorzystywane są drony w działaniach policji?

Arkadiusz Piwowarczyk: Policja oraz inne organy ścigania wykorzystują technologię bezzałogowych systemów powietrznych na wiele różnych sposobów. Służą między innymi do śledzenia podejrzanych osób i obiektów, a także monitorowania obszarów, na których prowadzona jest działalność operacyjna.

NaviGate: Jak drony sprawdzają się podczas akcji walki z pożarem? Czy strażacy również mogą wykorzystywać systemy bezzałogowe w swoich działaniach?

AP: Oczywiście, BSP są wykorzystywane do walki z pożarami w miastach, na obszarach rolnych i leśnych oraz na terenach przemysłowych. Drony zapewniają widok z powietrza na obszar objęty pożarem i umożliwiają dowódcom analizowanie aktualnej sytuacji oraz podejmowanie właściwych decyzji. Obraz wideo na żywo z kamery umieszczonej na statku bezzałogowym pomaga strażakom bezpiecznie poruszać się  w rejonie pożaru, identyfikować punkty zapalne oraz osoby, które znajdują się w niebezpieczeństwie.

NaviGate: Czy drony znajdą swoje zastosowanie również w misjach poszukiwawczo-ratowniczych?

AP: Tak, jednym z częstszych przypadków użycia dronów w bezpieczeństwie publicznym są misje poszukiwawczo-ratownicze. Systemy bezzałogowe okazują się dobrym narzędziem wsparcia służb w tym zakresie. Dzięki temu można szybko rozpocząć pracę, skanować wskazany obszar, a także uzyskać wysokorozdzielcze zdjęcia, filmy oraz obraz z kamery termowizyjnej, co ułatwia lokalizowanie osób zaginionych, zwłaszcza nocą.

NaviGate: A co w przypadku ekstremalnych warunków, np. podczas katastrof naturalnych? Czy w tym przypadku również sprawdzą się BSP? Jeśli tak, to do czego mogą posłużyć?

AP: W następstwie katastrofy, takiej jak trzęsienie ziemi, huragan lub powódź, drony można wykorzystać w celu skanowania całego obszar. Mapy 2D i modele 3D mogą być wykorzystane do analizy zniszczeń oraz umożliwiają zespołowi zarządzania kryzysowego świadome podejmowanie decyzji dotyczących działań ratowniczych. Drony mogą również pomóc jeszcze przed wystąpieniem niebezpiecznego zdarzenia, gromadząc informacje na temat obszarów podatnych na klęski żywiołowe. To znacznie przyspieszy reakcję zespołów kryzysowych, ponieważ będą one mogły zidentyfikować obszary wysokiego ryzyka oraz wdrożyć plany ograniczenia szkód, i co najważniejsze pomóc ratować ludzkie życie.

NaviGate: Zastosowanie dronów w służbach ratunkowych już znamy. Zatem, które drony i urządzenia ze sklepu NaviGate możesz szczególnie polecić w tego rodzaju działaniach?

AP: Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy DJI. W mojej opinii należy przede wszystkim przeanalizować funkcjonalności tych urządzeń oraz dostosować je do rodzaju misji i zakresu działania. Warto również zasięgnąć porady eksperta w tej dziedzinie. Uważam, że na dzień dzisiejszy najlepszymi dronami i sensorami dla służb ratunkowych są:  DJI Marice 30 i DJI Marice 30T, DJI Mavic 3 Thermal  i DJI Mavic 3 Enterprise, DJI Matrice 300 RTK oraz kamery do dronów takie jak: DJI Zenmuse H20T, DJI Zenmuse H20 i DJI Zenmuse H20N.

 

 

Aby uzyskać więcej informacji na temat zastosowania dronów w branży leśnej, energetycznej i w działaniach ratowniczych – skontaktuj się ze Specjalistami NaviGate!