Przyzwyczailiśmy się, że do porządnego wykonania pomiarów GNSS fotopunktów i punktów kontrolnych potrzebny jest porządny sprzęt, za który trzeba porządnie zapłacić. W końcu albo robimy wszystko raz, a porządnie, albo wcale. A gdyby dalej wszystko było porządnie, ale taniej? Znacznie taniej? A może w ogóle w prezencie?

 

W naszej ofercie spotkacie Państwo zarówno takie drony, które posiadają zintegrowane moduły RTK, jak i takie, które ich nie posiadają. Co ciekawe – wcale nie oznacza to, że te bez modułu RTK to słabsze konstrukcje. Po prostu zostały zaprojektowane do innych potrzeb.

W artykule Macieja Analiza dokładności produktów pozyskanych z drona DJI Phantom 4 RTK w programie Pix4DMapper opublikowanym na naszym GeoBlogu znajdziecie Państwo informację, że w przypadku drona DJI Phantom 4 RTK rezygnacja z wykonywania pomiarów GNSS fotopunktów nie wpływa na błąd średni XY gotowej ortofotomozaiki, czyli na dokładność poziomą naszego opracowania, bowiem bez ich zastosowania dokładność pozioma jest prawie taka sama jak przy zastosowaniu nawet 10 fotopunktów: różnica wynosi zaledwie 3 mm – w końcu statek ma przecież moduł RTK.

Model terenu powstały z takiego opracowania jest wewnętrznie bardzo spójny pod względem wysokości względnych między różnymi obiektami, chociaż jego osadzenie względem rzeczywistej powierzchni terenu bez zastosowania fotopunktów pomierzonych odbiornikiem GNSS RTK może nie być do końca idealne.

A co w przypadku, kiedy mamy do wykonania nalot nad jednorodnym obszarem, a nasz dron nie ma modułu RTK? Wtedy gęsta sieć fotopunktów jest nam do szczęścia wręcz koniecznie potrzebna.

Jakie z tego wnioski? Fotopunkty i punkty kontrolne mierzone odbiornikiem GNSS RTK są cały czas bardzo przydatne i nie należy o nich zapominać!

Nasuwa się również bardzo zasadne pytanie: czy da się tanio kupić dobry odbiornik RTK? Da się i właśnie my taki dla Państwa przygotowaliśmy.

Odbiornik GNSS RTK w prezencie

W NaviGate oprócz dronów, sensorów, tachimetrów i odbiorników geodezyjnych mamy też unikatowy w skali świata produkt firmy Trimble: technologię o nazwie Catalyst. Można powiedzieć, że w zasadzie jest to bardziej usługa niż sprzęt.

W wielkim skrócie: trzeba mieć własny smartfon/tablet z Androidem, antenę z kablem USB i tyczką, subskrypcję na korzystanie z tej technologii oraz program pomiarowy. Antenę z tyczką kupujemy raz, a subskrypcję wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Dla użytkowników dronów przygotowano wręcz idealną opcję subskrypcji precyzyjnej na żądanie. W cenie 399 zł netto otrzymujemy pakiet 10 godzin pomiarowych, ważnych do wykorzystania przez 1 rok od zakupu.

Taki właśnie zestaw przygotowaliśmy dla Państwa w prezencie. Jeżeli kupicie Państwo u nas drona DJI Matrice 300 RTK w zestawie z kamerą DJI Zenmuse P1 lub drona DJI Phantom 4 RTK, to antenę Trimble Catalyst DA1 razem z tyczką, subskrypcję precyzyjną na żądanie oraz popularny program geodezyjny Mapit Spatial na Androida otrzymacie od nas całkiem za darmo. Subskrypcja i program będą ważne przez 1 rok od daty zakupu drona. Kiedy subskrypcja się wyczerpie, można po prostu kupić następną.

Catalyst vs. odbiornik geodezyjny

Czy jednak takim tanim odbiornikiem będziemy w stanie dokładnie pomierzyć punkt zarówno sytuacyjnie (XY), jak i wysokościowo? Specyfikacja technologii Catalyst mówi, że osiągane dokładności pomiaru w trybie RTK wynoszą:

Poziomo: 10 mm + 1 ppm RMS
Pionowo: 20 mm + 1 ppm RMS
Czas na osiągnięcie zakładanej dokładności: 2 minuty

Wraz z subskrypcją otrzymujemy też dostęp do korekt RTK poprzez Trimble Corrections Hub, czyli własną infrastrukturę Trimble. Nie trzeba się zatem martwić o poprawki, a dla chętnych jest też dostępna możliwość podłączenia własnego konta z poprawkami.

W jaki sposób skorzystać z oferty promocyjnej?

Najprościej jak tylko się da. Trzeba po prostu kupić u nas jeden z tych dronów:

Oferta jest ważna bezterminowo. Otrzymacie Państwo tyle promocyjnych zestawów Trimble Catalyst, ile dronów kupicie. Skład każdego z zestawów promocyjnych będzie taki sam:

  • Antena Trimble Catalyst DA1 do połączenia przez USB
  • Tyczka z uchwytem typu X-grip na smartfona
  • Subskrypcja precyzyjna na żądanie na 10 godzin pomiarowych ważna przez 1 rok (zawiera dostęp do poprawek RTK)
  • Geodezyjny program pomiarowy Mapit Spatial ważny przez 1 rok.

Więcej na temat Trimble Catalyst znajdziecie Państwo na naszej specjalnej stronie trimblecatalyst.pl oraz w GeoSklepie. Zapraszamy do skorzystania z tej wyjątkowej oferty, ponieważ jest to najtańszy profesjonalny sposób na wykonanie dokładnych pomiarów GNSS RTK fotopunktów i punktów kontrolnych.

Jeśli masz pytania na temat promocyjnych zestawów z dronem i odbiornikiem GNSS, skontaktuj się z działem BSP.

Dział Bezzałogowych statków powietrznych (drony, sensory, kamery, oprogramowanie):
drony@navigate.pl
tel. 12 200 22 28 wew. 104, 105, 106