Wykorzystanie dronów w działaniach straży pożarnej jest z każdym dniem coraz bardziej popularne. W NaviGate współpracujemy z wieloma przedstawicielami tej formacji ochotniczej, a także państwowej. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) posiadają szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu stały się one nieodłącznym elementem wyposażenia jednostek straży pożarnej. Ich użycie umożliwia szybkie i skuteczne działania. Potwierdza to opinia Pana Zbysława Kurczyńskiego – Prezesa OSP Augustów-Lipowiec.

 

Janusz Dunia, NaviGate: Kiedy i jak powstał pomysł na zakup drona? Czy napotkaliście na jakieś problemy podczas próby doposażenia jednostki w sprzęt latający?

Zbysław Kurczyński, Prezes OSP Augustów-Lipowiec: Pomysł zrodził się dokładnie rok temu, związane to było z zawiązaniem grupy poszukiwawczo-ratowniczej w ramach naszej jednostki OSP Augustów-Lipowiec. Znalezienie ewentualnego dostawcy – informacja z polecenia. Proces zakupu, doradztwo, szkolenie i odbiór sprzętu – 10/10

JD: Jaki model wykorzystujecie? Czy posiadacie specjalny Zespół lub wyznaczone osoby zajmujące się obsługą dronów? Od kiedy używacie sprzętu latającego w praktyce?

ZK: Używamy DJI Mavic 2 Enterprise. Na chwilę obecną posiadamy 4 pilotów VLOS i BVLOS, jedynie oni zajmują się obsługą i lotami. Sprzęt używany jest od lipca zeszłego roku.

JD: Na jakim terenie działa Wasza jednostka (zurbanizowany/poza miastami) i do jakich zadań wykorzystujecie BSP? Czy może była jakaś akcja podczas której sprawdził się wyjątkowo i w jaki sposób zmieniła się Wasza praca odkąd posiadacie bezzałogowy statek powietrzny?

ZK: Ćwiczenia prowadzimy na terenie zurbanizowanym oraz na terenach leśnych, do tej pory uczestniczyliśmy w 4 akcjach poszukiwawczo ratowniczych. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażamy sobie akcji poszukiwawczej bez wspomagania BSP.

JD: Do jakich zadań planujecie wykorzystywać drony w przyszłości?

ZK: Zadania poszukiwawczo ratownicze przede wszystkim oraz podczas pożarów dużych obszarów (doświadczenie z Biebrzańskiego Parku Narodowego), pożarów budynków (obserwacja termowizyjna).

JD: Czy dron wpływa na efektywność prowadzonych akcji gaśniczych/ratowniczych? Jeśli tak to w jaki sposób?

ZK: Dociera do obszarów trudnodostępnych oraz zmienia strategię poszukiwań na otwartych terenach (w krótkim czasie jest w stanie zmapować duży obszar). Podczas obserwacji pożaru budynku łatwiej zlokalizować źródło ciepła szczególnie na powierzchni pokrycia dachowego

JD: Czy posiadany przez Was model drona ma jakieś ograniczenia które mogłyby być poprawione? Czy podczas użytkowania napotkaliście problemy które mogłyby być rozwiązane inaczej tak aby Wasza praca z BSP była bardziej sprawna?

ZK: Czas pracy baterii oczywiście mógłby być dłuższy. Do tego modelu nie mamy żadnych zastrzeżeń na tę chwilę.

JD: Jak widzicie przyszłość BSP w jednostkach straży pożarnych? Czy stanowią one tylko opcjonalne dodatkowe ułatwienie czy może stają się narzędziem które faktycznie podnosi efektywność prowadzonych akcji?

ZK: Widzimy niebywały rozwój oraz coraz większą popularność BSP w strażach pożarnych (grupy poszukiwawcze – element podstawowy i niezbędny wyposażenia).Według nas BSP w niedługim okresie staną się stałym wyposażeniem jednostek, szczególnie specjalistycznych (ratownictwo wodne i poszukiwawcze).