Firma NaviGate jako jedna z pierwszych firm w Europie miała możliwość wykonania przedpremierowych testów pełnoklatkowej kamery DJI Zenmuse P1 światowego giganta w zakresie produkcji bezzałogowych statków powietrznych – DJI Enterprise.

 

Informacje wstępne:

Wykonawca: mgr inż. Maciej Wywiał – specjalista ds. wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych w fotogrametrii
mgr inż. Robert Rudnicki – Młodszy Specjalista ds. LiDAR i Fotogrametrii z Bezzałogowych Statków Powietrznych
Cel: Wykonanie nalotu fotogrametrycznego w celu wykonania analizy dokładności zestawu DJI Matrice 300 RTK oraz DJI Zenmuse P1
Miejsce wykonania nalotu: Kraków, ul. Wadowicka 8A (lokalizacja biura NaviGate)
Wykorzystany sprzęt: Bezzałogowy statek powietrzny: DJI Matrice 300 RTK
Kamera: DJI Zenmuse P1
Pomiar osnowy: Odbiornik GNSS RTK Spectra SP60
Wykorzystane oprogramowanie: Aplikacja do planowania nalotu – DJI Pilot wersja beta
Postprocessing zdjęć i analiza dokładności – Pix4Dmapper & Agisoft Metashape & DJI Terra

Wykorzystany sprzęt

Kamerę oprócz ogromnej matrycy full-frame CMOS, charakteryzuje rozdzielczość, która wynosi 45 megapikseli oraz bardzo szybka mechaniczna migawka typu global shutter. Interwał pomiędzy zapisami kolejnych zdjęć wynosi jedynie 0,7 sekundy, co umożliwia wykonywanie nalotów fotogrametrycznych z większymi prędkościami poziomymi lotu platformy, bądź na mniejszych wysokościach jeśli zlecenie wymaga małego piksela terenowego i dużych dokładności. Dodatkowo do dyspozycji mamy 3 wymienne obiektywy o długościach ogniskowych równych 24, 35 i 50 mm. Do testów wykorzystano obiektyw o ogniskowej 35 mm.

Więcej informacji o kamerze DJI Zenmuse P1 można przeczytać w opisie produktu w naszym GeoSklepie.

Dla sprawdzenia wartości GSD dla danej wysokości nalotu, wystarczy podzielić wysokość lotu przez podany w tabelce współczynnik. Poniżej udostępniamy tabelę, wraz ze współczynnikami H/x oraz przykładowymi rozmiarami piksela terenowego dla różnych wysokości nalotu. Porównano w niej 3 obiektywy kompatybilne z kamerą P1 oraz kamerę FC6310R znaną z serii Phantom 4 (RTK, Pro, Advanced).

 

Sensor DJI Zenmuse P1 Kamera FC6310R
(Phantom 4 RTK / Pro / Advanced)
Długość ogniskowej obiektywu 24 mm 35 mm 50 mm 8,8 mm
24 mm (ekwiwalent dla 35mm)
Współczynnik H/x 54,7 79,8 114,0 36,5
GSD dla H = 70 m [cm] 1,3 0,9 0,6 1,9
GSD dla H = 100 m [cm] 1,8 1,3 0,9 2,7
GSD dla H = 150 m [cm] 2,7 1,9 1,3 4,1
GSD dla H = 200 m [cm] 3,7 2,5 1,8 5,5

 

Platforma DJI Matrice 300 RTK (M300 RTK) jest dostępna na rynku od kilku miesięcy i zbiera bardzo pozytywne opinię użytkowników z najróżniejszych branż. Długi czas trwania lotu wynoszący około 45 minut (w zależności od zamontowanej kamery) oraz bezpieczeństwo, które zapewnia system dookólnych czujników wykrywania przeszkód to czynniki, które wywołują pozytywne reakcje wśród użytkowników na całym świecie. Na uwagę zasługuje również niezawodny system telemetrii OcuSync Enterprise, który gwarantuje stabilność połączenia aparatura sterująca <–> dron do kilku kilometrów.

Przez pewien okres czasu M300 RTK nie wspierał żadnej kamery, która w sensowny sposób nadawała się do tworzenia opracowań fotogrametrycznych. Pełnoklatkowa kamera stanowi przełom w portfolio produktów marki DJI a także odpowiedź na zapotrzebowanie płynące z rynku szczególnie branż wymagających bezkompromisowej jakości i dokładności pozyskiwanych danych. Zestaw M300 RTK + P1 stanowi swoisty „level up” w porównaniu do kultowego już Phantoma 4 RTK.

Więcej informacji o bezzałogowym statku powietrznym DJI Matrice 300 RTK odsyłamy do opisu produktu w GeoSklepie.

 
To tylko fragment „Analizy dokładności zestawu DJI Matrice 300 RTK + DJI Zenmuse P1”. Pełny dostęp do artykułu otrzymają jedynie subskrybenci newslettera NaviGate, gdzie drogą e-mailową informujemy m.in. o nowościach w branży, zmianach w prawie, nowych produktach i bieżących promocjach. Jeśli jeszcze nie jesteś subskrybentem, wypełnij formularz na stronie: navigate.pl/newsletter

Jeśli już jesteś subskrybentem firmy NaviGate i chcesz otrzymać pełny dostęp do analizy, wyślij do nas e-mail na marketing@navigate.pl o treści: „Chcę otrzymać pełny dostęp do artykułu pt. Analiza dokładności zestawu DJI Matrice 300 RTK + DJI Zenmuse P1”.