Wszystko co musisz wiedzieć o najnowszej platformie przemysłowej firmy DJI! Materiał jest tłumaczeniem artykułu pt. „Top 9 features of the Matrice 300 RTK” Toby’ego Knisely’ego, który znajduje się na stronie enterprise-insights.dji.com. 

1. Większa wydajność i bezpieczeństwo

Śmigła oraz silniki DJI Matrice 300 RTK (M300 RKT) są skierowane w dół. Natomiast korpus drona, a tym samym jego środek ciężkości, znajduje się ponad płaszczyzną śmigieł, co zapewnia niespotykaną dotąd zwinność, przyśpieszenie oraz manewrowość. Taka konfiguracja drona sprawia, że silny wiatr oraz trudne warunki nie będą mieć na niego dużego wpływu. Odwrócona konstrukcja śmigieł wpływa także na niezakłócone pole widzenia dla sześciokierunkowych czujników omijania przeszkód. Dodatkowo rozłożony spadochron, który możemy zamontować na urządzeniu, jest odseparowany od śmigieł podczas awaryjnego lądowania. Wszystkie powyższe cechy tworzą nowy standard bezpieczeństwa wśród bezzałogowych platform latających.

2. Czujniki antykolizyjne nowej generacji

Matrice 300 RTK jest najbezpieczniejszym do tej pory produktem stworzonym przez markę DJI. Sześciokierunkowe, podwójne czujniki wizyjne, podwójne czujniki podczerwieni z możliwością ustawienia wykrywania przeszkód w zasięgu od 1 do 40 metrów sprawiają, że pilot może pewnie sterować dronem. Powyższe sensory są skuteczne nawet w słabych warunkach oświetleniowych, gdy górne i dolne światła drona uruchamiane są automatycznie. Aby jeszcze wzmocnić działanie czujników antykolizyjnych można zamontować nowy radar skanujący falą kołową o milimetrowej długości. Tak wyposażony Matrice 300 RTK zapewnia niespotykany poziom bezpieczeństwa nawet podczas lotów w bliskiej odległości od interesujących operatora obiektów, co przekłada się na najwyższą rozdzielczość pozyskiwanych danych pomiarowych.

3. Szybkie wznoszenie i opadanie

Matrice 300 RTK jest szybki. Ulepszona pod kątem osiągów konstrukcja umożliwia prędkość wznoszenia na poziomie 5, prędkość opadania rzędu 3 oraz poziome dochodzące do 23. Dzięki temu piloci mogą realizować misje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla pilotów jest bardzo istotny szybki powrót oraz lądowanie drona, o co również zadbali producenci sprzętu. Matrice 300 RTK zamiast pionowego obniżania wysokości oferuje zejście w poziomie z prędkością 6. W ten sposób czas oczekiwania na lądowanie drona został skrócony, co pozwala zaoszczędzić sporo energii. Podsumowując, wydajność Matrice 300 RTK jest znacznie większa.

4. Pojemne i wytrzymałe baterie

Matrice 300 RTK zasilany jest dwoma bateriami TB60s. Jak dotąd są to akumulatory o największej pojemności wyprodukowane przez firmę DJI. Dwie baterie TB60s pozwalają na 45-minutowy zawis drona z kamerą Zenmuse H20 bądź 50 minut bez niej. W przypadku długich i wymagających misji można w prosty sposób pojedynczo wymienić baterie bez wyłączania statku i wzbić się na nowo w powietrze. Matrice 300 RTK wyposażony jest także w przenośną stację ładowania baterii, mieszczącą 8 sztuk TB60s (dwie z nich ładuje w ciągu godziny), w której znajdziemy też miejsce na 4 baterie do kontrolera. Inteligentny system samo-ogrzewania baterii pozwala na wykonywanie misji w ujemnych temperaturach. W rzadkich sytuacjach awaryjnych, gdy jedna z baterii zostanie odłączona, system jest w stanie wylądować bezpiecznie wykorzystując tylko jeden z akumulatorów.

5. Redundancja systemów = bezpieczeństwo

– podwójne IMU
– podwójny akcelerometr
– podwójny barometr
– podwójne anteny systemu RTK pozwalające być alternatywą dla kompasu
– podwójny kompas
– 6 podwójnych systemów wizyjnych
– 6 sensorów podczerwieni wykorzystujących technikę ToF
– 60 Hz pomocnicze oświetlenie na górze oraz podwoziu drona
– podwójne inteligentne baterie
– podwójny system komunikacji PWM + UART
– podwójny kanał transmisji 2,8 GHz oraz 5,8 GHz
– podwójny kontroler dla 2 operatorów
– możliwość lądowania na 3 silnikach
– kamera FPV
– odbiornik ADS-B

Szereg powyższych nadmiarowości oraz dodatkowych modułów jak kamera FPV czy odbiornik ADS-B czynią z Matrice 300 RTK najbezpieczniejszy bezzałogowy statek latający jaki do tej pory wyprodukowano do zastosowań przemysłowych.

6. Montaż 3 sensorów jednocześnie

Matrice 300 RTK wspiera jednocześnie aż do 3 gimbali – dwa przymocowane od spodu drona i jeden na górze. Szerokie spektrum dostępnych sensorów sprawia, że nowy produkt od DJI jest niezmiernie wszechstronny.

7. Wprowadzenie do OcuSync Enterprise

Matrice 300 RTK to pierwsza platforma od DJI wyposażona w najnowszy system transmisji – OcuSync Enterprise. Do 10 km transmisji 1080P 30FPS to imponujący wynik. Dzięki temu piloci otrzymują najdłuższe i najbardziej responsywne połączenie ze swoim dronem na rynku.

Matrice 300 RTK umożliwia również przechodzenie pomiędzy obrazem wyświetlanym na kontrolerze. To rozwiązanie zwiększa elastyczność sterowania dronem oraz sensorem i znacząco ułatwia realizację misji.

8. Wprowadzenie do nowego głównego wyświetlacza informacji o locie

Zainspirowany lotnictwem cywilnym, nowy główny wyświetlacz informacji o locie został rozszerzony o aplikację DJI Pilot. Oferuje to pilotom bardziej intuicyjny, przejrzysty i funkcjonalny interfejs niż kiedykolwiek dotąd. Nowy projekt daje pilotom dostęp do informacji o locie na wyciągnięcie ręki, co zwiększa znacząco pewność użytkowników w sytuacjach awaryjnych, a także ma wpływ na bezpieczeństwo lotu.

9. Dwa kontrolery: zaawansowany tryb kontroli dla dwóch pilotów

Nowe ulepszone protokoły sterowania przy pomocy dwóch kontrolerów umożliwiają wykonywanie skomplikowanych misji z większym bezpieczeństwem i elastycznością niż dotychczas. Podczas wykonywania misji przy użyciu dwóch kontrolerów, oba są traktowane z równorzędnym priorytetem, a informacja o przekazaniu kontroli jest widoczna na wyświetlaczu. Dwóch pilotów może płynnie przełączać się pomiędzy sterowaniem dronem oraz jego gimbalami. Rozwiązanie to pozwala zachować kontrolę nad statkiem nawet dla misji poza zasięgiem wzroku, gdyż piloci przekazują sobie sterowanie systemem i utrzymują nad nim ciągłą kontrolę wzrokową. Możemy także dzięki temu wystartować w pobliżu pierwszego z pilotów i wylądować nieopodal drugiego, oszczędza to energię zużywaną przez system na powrót i pozwala na wykonywanie dłuższych misji. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę są szkolenia. Instruktor, który prowadzi zajęcia na Matrice 300 RTK, posiada cały czas kontrolę nad dronem, co zwiększa bezpieczeństwo oraz efektywność nauki kursantów.

10. Dziękujemy za poświęcony czas na ten artykuł!

Mamy nadzieję, że system Matrice 300 RTK interesuje Cię w takim stopniu jak nas. Powyższe funkcje to tylko mała porcja możliwości tego drona. W naszej opinii jest to najnowocześniejszy, najbezpieczniejszy i najbardziej kompletny wielowirnikowiec na rynku. Zachęcamy do zadawania pytań, a także umawiania się na prezentację za pomocą formularza na stronie: navigate.pl/matrice-300-rtk

Materiał jest tłumaczeniem artykułu pt. „Top 9 features of the Matrice 300 RTK” autorstwa Toby’ego Knisely’ego, który znajduje się na stronie: https://enterprise-insights.dji.com/blog/matrice-300-top-9-features