W związku z wprowadzeniem opłat za korzystanie z serwisu ASG-EUPOS coraz częściej poszukiwane są alternatywne sposoby ich zmniejszenia. Całoroczna należność za korzystanie z licencji RTN wynosi 1500 zł za jeden odbiornik.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów jest połączenie dwóch lub więcej odbiorników za pomocą modułu radiowego UHF. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pomiarów wieloma odbiornikami na stosunkowo małym obszarze np. przy obsłudze inwestycji.
Przy wykorzystywaniu dwóch odbiorników do pomiaru potrzebne są:
- 2 odbiorniki GNSS posiadające antenę UHF
- 1 kontroler
- 1 statyw
- 1 tyczka geodezyjna
Metoda pomiaru Baza-Rover
W takiej konfiguracji jeden z odbiorników jest nieruchomy (Baza) a drugi ruchomy (Rover).
Baza jest odbiornikiem ustawionym na statywie w miejscu o znanych współrzędnych, dobrej widoczności i połączonym z systemem ASG-EUPOS w celu pobierania poprawek. Kontroler potrzebny jest tylko do połączenia odbiornika z systemem ASG-EUPOS i w dalszym pomiarze może być wykorzystywany do odbiornika typu Rover.
Rover jest odbiornikiem ruchomym, połączonym z Bazą za pomocą fal radiowych. Takie połączenie umożliwia pobieranie poprawek bezpośrednio z Bazy bez połączenia z systemem ASG-EUPOS, co pozwala na wykorzystanie tylko 1 licencji.
Rysunek poniżej przedstawia schemat połączenia dla odbiornika SP80 firmy Spectra Precision, która opatentowała montaż anteny UHF w tyczce. Takie rozwiązanie jest wygodne w użyciu, chroni antenę przed uszkodzeniem z zewnątrz (zapobiega urwaniu anteny) a jej centryczne ustawienie sprawia, że zasięg anteny jest w każdym kierunku taki sam. Dodatkowo wykorzystywanie dwóch odbiorników SP80 pozwala na połączenie ze wszystkimi dostępnymi konstelacjami GNSS (GPS, GLONASS, Galileo, Beidou), co zwiększa możliwość pracy w trudnych warunkach terenowych podczas, gdy tylko dla części stacji ASG-EUPOS możliwy jest pomiar GNSS (GPS+GLONASS). Zasięg UHF dla standardowej anteny to 3-5 km (typowy), a nawet do 10 km (w idealnych warunkach). Stosując antenę zewnętrzną istnieje możliwość powiększenia zasięgu nawet do 20 km w idealnych warunkach.
Absolwent Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek Geodezja i Kartografia, specjalność Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa. Były pracownik Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Krakowie oraz firmy SmallGIS – Systemy Informacji Przestrzennej. Z firmą NaviGate związany od początku jej istnienia. Pełni funkcję dyrektora handlowego w Dziale Geoinstrumentów, odpowiadając za sprzedaż klasycznego sprzętu pomiarowego dla geodezji i GIS.
Dostępny pod nr tel. 506 640 709 oraz pod adresem email michal.polanski@navigate.pl