Bezzałogowe statki powietrzne stały się nieodłącznym narzędziem pracy w wielu dziedzinach, począwszy od pomiarów geodezyjnych, kartografii, fotogrametrii niskiego pułapu poprzez budownictwo, górnictwo, geologię, inspekcje oraz inwentaryzacje, aż do ratownictwa i wsparcia działań w sytuacjach kryzysowych.

 

Firma DJI już w 2017 roku odpowiedziała na potrzeby rynku i stworzyła oryginalne oprogramowanie, które synchronizuje operacje pilotów oraz platform bezzałogowych w misjach wymagających koordynacji wielu zadań jednocześnie. Rozwiązanie to znacznie ułatwia zarządzanie zasobami i poprawia efektywność pracy w terenie. Takim oprogramowaniem była wówczas pierwsza wersja systemu DJI FlightHub. Jednak porównując dzisiejsze operacje powietrzne do tych sprzed kilku lat, trzeba stwierdzić, że wiele się zmieniło. Dziś bowiem mamy do czynienia ze znacznie większą liczbą dronów, sensorów, kamer i systemów pomiarowych, zwiększyła się również znacząco liczba członków naziemnego personelu lotniczego, i co najważniejsze wzrosła gwałtownie objętość gromadzonych informacji. Po pięciu latach od premiery FlightHub doczekaliśmy się kolejnej wersji oprogramowania tym razem jest to kompleksowa platforma do zarządzania misjami SBSP o nazwie FlightHub 2, który szczególnie przypadł do gustu zespołom ratowniczo-poszukiwawczym inspektorom obiektów przemysłowych oraz ochronie infrastruktury. Czym charakteryzuje się nowa wersja platformy? Na to pytanie postaramy się rzetelnie odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Kompleksowa platforma chmurowa

FlightHub 2 to druga, znacznie bogatsza wersja oprogramowania do zarządzania operacjami dronów w czasie rzeczywistym. Podczas, gdy pierwsza wersja była stosunkowo prosta i skupiała się głównie na monitorowaniu operacji oraz czynności wykonywanych przez członków załogi, FlightHub 2 został uzbrojony w wachlarz dodatkowych narzędzi, które pomogą z łatwością zaplanować misje, przeprowadzić kontrolę sprawności urządzeń oraz przesyłać strumieniowo dane do centrum zarządzania i nadzoru. Wszystko to znaleźć można w jednym wygodnym i niezwykle sprawnym hubie.

Kompatybilność platformy ze statkami bezzałogowymi

Główną cechą aplikacji FlightHub 2 jest fakt, że jest w całości oparta na chmurze, dzięki czemu może poszczycić się szeroką dostępnością, nie tylko dla pilotów, ale także dla wszystkich członków personelu, niekoniecznie zaangażowanych w pilotowanie statkami w danej chwili. Wystarczy posiadać urządzenie wyposażone w przeglądarkę internetową np. laptop, tablet czy smartfon, następnie zalogować się do aplikacji FlightHub 2, a następnie do misji w ramach swojej „Organizacji” lub utworzonego wcześniej „Projektu”. Trzeba przyznać, że aplikacja nieco gorzej wypada pod kątem liczby obsługiwanych platform, których póki co na liście jest niewiele. Pamiętajmy jednak, że to wersja rozwojowa (Beta), która zapewne doczeka się dalszych modyfikacji tym bardziej, że aktualnie znajduje się w fazie otwartych testów. Platforma została bowiem zaprojektowana specjalnie z myślą o najnowszej wersji statku bezzałogowego DJI Matrice 30, ale obsługuje także niezwykle udaną serię Matrice 300 z 2020 roku z sensorami serii Zenmuse H20 oraz Zenmuse H20T. FlightHub 2 doskonale współpracuje ze stacją dokującą DJI Dock, w tym połączeniu staje się istnym centrum dowodzenia dla wszystkich operacji wykorzystujących autonomiczny system lotów. Można na przykład zaplanować trasy lotów nawigacyjnych z punktami orientacyjnymi typu POI lub lokalizacjami typu ROI, wybrać stały obszar do wielokrotnego gromadzenia danych lub zaprojektować sektor do regularnego pozyskiwania informacji wzdłuż wybranego obiektu liniowego.

Szybkie zautomatyzowane śledzenie

Aby zapewnić szybki podgląd rejonu, w którym prowadzone są działania systemów bezzałogowych, FlightHub 2 oferuje kilka funkcji szybkiego odwzorowania, których nie było w poprzedniej wersji.

1. Mapa bazowa 2.5D
Na mapę satelitarną obszaru opracowania nadkładane są dane hipsometryczne, dzięki czemu można mieć poczucie realnego otoczenia, to poprawia percepcję i zwiększa komfort pracy pilota. Narzędzie to jest idealne do scenariuszy misji, które będą realizowane nad terenami o dużej deniwelacji. Dysponując takimi informacjami można optymalizować loty zarówno pod kątem bezpieczeństwa oraz zasięgu.

2. Synchronizacja panoramy jednym dotknięciem
Funkcja ta pozwala na stworzenie panoramy 360° w zaledwie jedną minutę, w efekcie czego członkowie zespołu szybko zorientują się sytuacyjnie w obszarze misji. Ponadto, panoramy oraz współrzędne miejsc ich pozyskania mogą być wyświetlane i otwierane z poziomu mapy bazowej 2,5D, co znacznie ułatwia przełączanie się pomiędzy różnymi podglądami obszaru misji.

3. Odwzorowanie w chmurze
Ta funkcja znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy jest potrzeba pozyskania szczegółów na zdjęciach wysokiej rozdzielczości, wyjątkowo przydatna w pracy zespołów reagowania kryzysowego i służb ratowniczych. Wystarczy zadeklarować pole nad obszarem, którego mapę lub model chcemy utworzyć, a algorytmy FlightHub 2 wykonają resztę zadania. Do wyboru mamy ortomozaikę RGB lub ortomozaikę w podczerwieni. W przypadku przestrzeni barw RGB jeden lot pozwala na pozyskanie danych obszaru o powierzchni do 1,5 km2, zaś w podczerwieni do 0,2 km2. Ostateczna wersja mapy nakładana jest na podkład bazowy 2,5D i udostępniana członkom zespołu w ramach realizowanego projektu. Dzięki tej funkcji, w kilka minut od momentu pozyskania zdjęć, można rozpowszechniać bardzo szczegółowe informacje przestrzenne z rejonu misji.

Adnotacje na żywo

Kolejny zestaw narzędzi to tak zwane adnotacje na żywo. Na mapie bazowej 2,5D pilot może wskazać punkty lub narysować linie, poligony i dowolne kształty, aby koordynować operacje w obrębie rejonów misji BSP. Dzięki tym narzędziom, nie tylko przekażemy zespołowi informacje o najbezpieczniejszych trasach lotniczych, lecz również precyzyjne dane telemetryczne w postaci odległości między punktami węzłowymi czy dane planimetryczne powierzchni, nad którą wykonywane są loty. Zatem oprócz podstawowych danych telemetrycznych platforma gromadzi i analizuje dane z otoczenia, co znacznie podnosi jej wartość operacyjną.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że firma DJI dokładnie analizuje sugestie użytkowników platform bezzałogowych na świecie, przez co poprawiła się znacznie funkcjonalność oprogramowania i jego możliwości operacyjne. Druga wersja DJI FlightHub oferuje szereg nowych, przydatnych oraz intuicyjnych narzędzi, przez co z pewnością znajdzie szerokie zastosowanie w wielu branżach gospodarki, w przemyśle oraz monitoringu środowiska i prawdopodobnie również w badaniach naukowych. Aplikacja umożliwia zarządzanie i monitorowanie floty statków bezzałogowych, zespołów pilotów i operacji lotniczych, przechowywanie i udostępnianie danych oraz lepszą komunikację. Dzięki temu dowódcy operacji mają ułatwione zarządzanie zasobami, mogą podejmować trafniejsze decyzje w zakresie strategii i taktyki lotów, z kolei członkowie personelu lotniczego otrzymują precyzyjne dane aktualnego stanu realizacji zadań a także postępu misji w czasie rzeczywistym. Użytkowników platform bezzałogowych marki DJI z pewnością ucieszy fakt, że firma zdecydowała się udostępnić bezpłatną wersję aplikacji FlightHub 2 (Beta), którą można testować do 31 października 2022 r., ciesząc się wszystkimi jej funkcjami. Zachęcamy do odwiedzenia strony produktu w naszym sklepie klikając w link: https://sklep.navigate.pl/index.php/bezzalogowe-statki-powietrzne-drony/oprogramowanie/dji-flighthub-2-szczegoly

Artykuł powstał w oparciu o: https://enterprise-insights.dji.com/blog/flighthub-2-top-features