Autoryzowany dystrybutor Wingtra w Polsce przedstawia: dron WingtraOne!
Dron pionowego startu WingtraOne – szwajcarski VTOL do zadań specjalnych
Dostępny w ofercie NaviGate autonomiczny dron pionowego startu WingtraOne to innowacyjny system, zaprojektowany przez szwajcarskich inżynierów. Wśród zalet drona VTOL, zwanego skrzydłem pionowego startu, na szczególną uwagę zasługuje wysoka wydajność. Dzięki temu, możliwości drona pozwalają objąć nalotem rozległy obszar. Ponadto, istotna jest także kompatybilność ze specjalistycznymi sensorami – ale przede wszystkim możliwość pionowego startu i lądowania.
Za sprawą tej cechy, dron pionowego startu VTOL jest w stanie rozpocząć lot niemal z każdego miejsca, co pozwala na pracę w warunkach niedostępnych dla innych dronów. Dron typu fixed-wing do startu i lądowania wymaga jedynie przestrzeni o powierzchni 2 x 2 m. Nie dziwi więc fakt, że szwajcarski dron WingtraOne cieszy się stale rosnącą popularnością wśród specjalistów wielu branż.
Drony VTOL: scenariusze zastosowania
Unikalne cechy tych statków sprawiają, że drony Wingtra są z powodzeniem wykorzystywane do realizacji najbardziej wymagających projektów. W jakich zadaniach wykorzystywane są drony pionowego startu?
Mapowanie i kontrola zasobów w górnictwie z użyciem drona
Dane pozyskane za pomocą drona skutecznie wspomagają kierowników kopalni oraz inspektorów w tworzeniu analiz i planów. Drony Wingtra umożliwiają szybkie tworzenie map w dużej skali, pokrywając całą powierzchnię kopalni za jednym lotem.
Z uwagi na specyficzne warunki w obszarze wydobycia, możliwość pionowego startu bywa nieoceniona – dron Wingtra poradzi sobie z trudno dostępnym terenem kopalni, umożliwiając pilotowi pozostanie w bezpiecznym miejscu.
- Inwentaryzacja i zarządzanie wielkością zasobów
- Monitorowanie kopalni lub kamieniołomu, planowanie operacji
- Precyzyjne monitorowanie dróg
- Monitorowanie nachylenia terenu Identyfikacja zagrożeń
Zarządzanie infrastrukturą i mapowanie budowy z drona
W przypadku projektów budowlanych, sprawne podejmowanie decyzji jest kluczowe dla terminowej realizacji prac. Dzięki dużemu zasięgowi lotu, dron Wingtra pozwoli w krótkim czasie pozyskać dane z całego obszaru budowy. Odporność na wiatr i warunki atmosferyczne zapewnia możliwość mapowania również w trudnych warunkach, co niweluje ryzyko przestojów.
Możliwość przetwarzania danych w oprogramowaniu wiodących producentów sprawia, że użytkownik nie musi poświęcać czasu na naukę dedykowanej aplikacji. Dzięki temu, użytkownik może skorzystać ze znanego sobie programu, co przyspiesza pracę i pozwala uniknąć ewentualnych błędów. Od etapu projektowania, po monitorowanie postępów prac poprzez porównanie danych z powtarzalnych nalotów – zastosowanie drona VTOL sprzyja szybkiej realizacji prac na budowie i pozyskiwanie kolejnych ofert.
WingtraOne, jako dron dla budownictwa, sprawdzi się w zadaniach takich, jak:
- Dokładne pomiary objętości
- Tworzenie modeli 3D
- Powtarzalne śledzenie postępu budowy
Urbanistyka i gospodarka przestrzenna – dron do geodezji i GIS
Stosowanie dronów do pomiarów otwiera nowe możliwości przed specjalistami GIS. Dron do geodezji pozwala wykonać badania topograficzne w sposób precyzyjny i niewspółmiernie szybszy, w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Dron geodezyjno-mapujący WingtraOne, oprócz pionowego startu i imponującego zasięgu lotu, oferuje kompatybilność z najbardziej zaawansowanymi kamerami mapującymi RGB: Sony RX1R II i a6100.
Wszystkie te cechy umożliwiają szybkie uzyskanie najwyższej jakości map ortomozaikowych, chmur punktów 3D czy cyfrowych modeli terenu z drona, niezależnie od trudnych warunków terenowych, atmosferycznych, czy braku płaskich powierzchni do startu i lądowania.
Zastosowanie drona WingtraOne w geodezji:
- Mapy katastralne
- Badania topograficzne
- Precyzyjne pomiary
- Tworzenie planów zagospodarowania gruntów
- Urbanistyka
Zastosowanie drona VTOL w rolnictwie
Drony VTOL WingtraOne dają hodowcom, jak również badaczom możliwość zaawansowanego monitorowania upraw. Co istotne, można je zrealizować w ciągu ułamka czasu, jaki byłby potrzebny do badań tradycyjnymi metodami. Kontrola stanu roślinności, identyfikowanie zagrożeń, planowanie leczenia, nawożenia czy nawodnienia, śledzenie wzrostu upraw – niezależnie od obszaru badań, Wingtra sprawdzi się idealnie jako dron do rolnictwa precyzyjnego.
Dostępność kamer RGB o wysokiej rozdzielczości, a także sensorów wielospektralnych MicaSense pozwalają wykorzystać pełnię możliwości drona dla rolnictwa, ukazując parametry niewidoczne gołym okiem.
WingtraOne, jako dron do rolnictwa wspiera szereg działań:
- Diagnoza i monitorowanie zdrowia roślin
- Kontrola liczebności roślin
- Optymalizacja zwrotu z inwestycji (ROI) zakładu
- Ocena strat po poważnym zdarzeniu pogodowym
Monitoring środowiska z drona
Możliwość zastosowania drona WingtraOne otwiera przed ekologami i zespołami badawczymi nowe spektrum możliwości. W przeciwieństwie do zdjęć satelitarnych, obrazy pozyskane z pomocą drona oferują niewspółmiernie lepszą rozdzielczość, a więc i jakość danych.
W przeciwieństwie do korzystania z samolotów załogowych, stosowanie drona nie generuje wysokich kosztów ani potrzeby zaangażowania wielu członków zespołu. Dron VTOL, z uwagi na możliwość startu i lądowania w niemal każdych warunkach, a także pozyskiwania w krótkim czasie danych na rozległym obszarze, jest nieocenionym narzędziem dla uniwersytetów, instytutów badawczych, klimatologów i innych profesjonalistów działających w zakresie ochrony środowiska.
- Monitoring i kontrola populacji
- Klasyfikowanie obszarów
- Wolumeny
- Monitoring zmiany gruntów, kontrola zniszczeń
- Śledzenie zmian klimatycznych, diagnoza zagrożeń
Podsumowując…
System VTOL WingtraOne doceniają specjaliści wielu branż na całym świecie. Ten innowacyjny, szwajcarski dron pozwala na pozyskanie w krótkim czasie jakościowych danych na rozległym obszarze, nawet w trudnych warunkach. Dzięki dostępności drona VTOL w ofercie NaviGate, autoryzowanego dealera Wingtra w Polsce, z zalet tego innowacyjnego urządzenia mogą skorzystać również specjaliści w naszym kraju.