Rolnictwo 4.0 – co można kupić?
Dotacje rolnicze – Rolnictwo 4.0 w centrum uwagi
Niezależnie od branży, wszyscy specjaliści mają podobny cel: zwiększenie wydajności i efektywności pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Technologiczna ewolucja nie ominęła także rolnictwa – innowacyjne rolnicze drony opryskowe, oprogramowanie dla rolnictwa i specjalistyczne sensory stopniowo wypierają tradycyjne, pracochłonne narzędzia.
Hasło Rolnictwo 4.0 stale zyskuje na popularności – szczególnie, że dotacje rolnicze są z tym tematem mocno związane. Nasi eksperci często spotykają się więc z pytaniem: co można kupić w ramach inwestycji w rolnictwo 4.0? Na co można wydać pieniądze z ARiMr?
Drony rolnicze
Dobrym przykładem narzędzi kwalifikujących się do dotacji są drony opryskowe dla rolnictwa. Szczególnie godne uwagi są drony z serii DJI Agriculture, stosowane do ochrony roślin przez specjalistów na całym świecie. Drony DJI dla rolnictwa wyróżniają się solidną konstrukcją, niezawodnością i zaawansowaną technologią, która konkurencyjne urządzenia pozostawia daleko w tyle. DJI Agras T10 wyposażony w zbiornik opryskiwacza o pojemności 8L pozwala objąć działaniem obszar nawet 7 hektarów w godzinę. W przypadku DJI Agras T30 z trzydziestolitrowym zbiornikiem, możemy liczyć na skuteczny oprysk aż 16 hektarów w godzinę.
Drony DJI Agras zapewniają nie tylko szybkie i precyzyjne działanie, ale też ograniczenie zużycia środków ochrony roślin i nawozów. Dzięki temu, drony do rolnictwa pozwalają nie tylko na oszczędności, ale również redukcję negatywnego wpływu oprysku na środowisko.
Drony w rolnictwie stosowane są także do kontroli stanu zdrowotnego szaty roślinnej. Sprawdzonym narzędziem do tego celu jest DJI Mavic 3 Multispectral. Dzięki precyzyjnym sensorom w połączeniu z modułem RTK, dron M3M pozwala pozyskiwać szczegółowe dane na temat rozwoju i kondycji upraw, zachowując centymetrowe dokładności. Ponadto, dedykowana aplikacja umożliwia automatyczne gromadzenie i porównywanie zebranych danych oraz planowanie szczegółów lotu.
Kamery multispektralne do drona dla rolnictwa
Kamery multispektralne to innowacyjne sensory, które pozwalają na szczegółową diagnozę szaty roślinnej. Stosując kamery multispektralne do drona, uzyskamy dokładne odwzorowanie cech morfologicznych, jak i temperatury powierzchni roślin. Profesjonalne kamery multispektralne dla rolnictwa, jak MicaSense Altum PT oraz Micasense RedEdge-P, umożliwiają zebranie danych do opracowania między innymi:
- mapy pokrycia terenu przez rośliny,
- szczegółowej mapy zawartości barwników roślinnych,
- mapy stanu zdrowotnego i fazy rozwojowej roślin,
- mapy indeksów wegetacyjnych tj. NDVI, NDRE, ENDVI, SAVI, MSI, MCARI, GDVI i in.,
- mapy rozkładu temperatury powierzchni czynnej,
- mapy parowania potencjalnego ETP,
- mapy wilgotności wierzchniej warstwy gleby,
- ortofotomozaiki (raster wielokanałowy),
- mapy DSM w oparciu o gęstą chmurę punktów.
Oprogramowanie dla rolnictwa
Nowoczesna technologia to nie tylko innowacyjne urządzenia, ale także oprogramowanie dla rolników. Program Pix4Dfields pozwala na precyzyjną analizę danych na podstawie zdjęć z drona. Program oferuje funkcje takie, jak 9 gotowych algorytmów do generowania indeksów wegetacyjnych, czy wbudowany kalkulator do obliczania wskaźników w oparciu o własne formuły. Projekty można pogrupować według lokalizacji, typu i rozmiaru gospodarstwa, profilu klienta, rodzaju lub odmiany upraw, czy też technologii produkcji. Pix4Dfields, jako oprogramowanie dla rolników, pomaga optymalizować produkcję rolniczą oraz planować zabiegi ochronne.
Drony w rolnictwie – szkolenia i kursy
Nowoczesne, innowacyjne urządzenia to nie wszystko – aby wykorzystać maksimum ich potencjału, warto zainwestować w profesjonalne kursy. Jako Ośrodek Szkoleniowy NaviGate, oferujemy autorskie, kompleksowe kursy, złożone z części praktycznej oraz teoretycznej. Nasi instruktorzy to doświadczeni eksperci, rozumiejący potrzeby Twojej branży. Przykładem szkolenia wybieranego często przez przedstawicieli branży rolniczej jest Teledetekcja multispektralna z drona w Pix4Dfields. Szkolenie pozwala zgłębić tajniki teledetekcji, poznać zastosowanie kamer multispektralnych w rolnictwie, a także nabyć umiejętność obróbki zebranych danych w dedykowanych programach Pix4D. Ukończenie kursu przygotowuje do przeprowadzania diagnostyki upraw i analizy stanu roślinności w sposób nie tylko precyzyjny, ale i sprawny jak nigdy dotąd. Szkolenie z teledetekcji multispektralnej z drona w NaviGate dostępne jest w formie zarówno stacjonarnej (teoria + zajęcia w terenie), jak i w wersji ONLINE. To i inne kompleksowe szkolenia można znaleźć w katalogu szkoleń NaviGate.
Podsumowując…
Rolnictwo 4.0 zakłada obranie kursu na nowoczesność. Nowoczesna technologia pomaga przyspieszyć i zoptymalizować pracę, ale także zwiększyć zarobki i generować oszczędności. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiedniego rozwiązania, zgodnego z założeniami nowoczesnego rolnictwa – zapraszamy do kontaktu z naszym Ekspertem.