PROMOCJA! Dron DJI M3E + Pix4DMapper + Baza Wiedzy GRATIS. Sprawdź szczegóły!

Sprawdź

Premie dla młodych rolników – nabór wniosków. Co można kupić?

Dotacje rolnicze 2024 – Premie dla młodych rolników

Współczesne rolnictwo stawia na innowacje, które mają na celu zwiększenie wydajności i efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Nowoczesne technologie, takie, jak drony w rolnictwie precyzyjnym, zyskują na popularności. Premie dla młodych rolników na rok 2024 odgrywają w nich kluczową rolę. Do 16 sierpnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie w ramach wsparcia.

Złożenie dokumentacji dotyczącej dotacji dla młodych rolników możliwe jest wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych. W odpowiedzi na częste pytania „na co można wydać pieniądze z ARiMR”, prezentujemy kilka propozycji.

skontaktuj się z nami - NaviGate

Na co można przeznaczyć premię dla młodych rolników?

Rolnicze drony opryskowe DJI Agriculture – drony w rolnictwie precyzyjnym

Nowoczesne, innowacyjne urządzenia umożliwiają znaczne usprawnienie i przyspieszenie prac rolniczych. Doskonałym przykładem są rolnicze drony opryskowe, posiadające także funkcję rozsiewu z powietrza. Drony rolnicze z linii DJI Agriculture, takie, jak Agras T25 i Agras T50, zyskały uznanie specjalistów na całym świecie. Te dwa modele cieszą rosnącą popularnością także i w naszym kraju.

Dron opryskowy T25

Agras T25 to najmniejszy i najbardziej kompaktowy dron rolniczy o dużej pojemności i wydajności. Stanowi prawdziwy przełom w rozsiewaniu nawozów sypkich oraz oprysku drzew owocowych na mniejszych polach, dzięki połączeniu inteligentnych funkcji, zaawansowanych rozwiązań sterowania i dużej ładowności. Dron opryskowy Agras T25 posiada system rozpylania mgły, zapewniający wyjątkową wydajność pod względem szybkości, atomizacji i redukcji strat. Lekka konstrukcja drona opryskowego sprawia, że jest niezwykle praktyczny w transporcie, jak również samodzielnej obsłudze.

Z kolei DJI Agras T50, czyli nowoczesny dron opryskowy z pojemnym zbiornikiem i możliwością objęcia opryskiem pasa o szereokości od 8 do 11 metrów, umożliwia przetransportowanie aż 40 litrów cieszy roboczej lub 50 kg materiału sypkiego na odległość 4 km. Agras T50 ułatwia rozsiew roślin, a także dystrybucję nawozów mineralnych czy pokarmu dla ryb. Dzięki akceptowanej granulacji od 0,5 mm do 5 mm, dron z rozsiewaczem sprawdzi się do wielu zastosowań. Ponadto, wzbogacenie Agrasa T50 o aparaturę sterującą DJI RC Plus pozwala wygodnie i precyzyjnie kontrolować wszelkie parametry lotu.

 

DJI Agras T25 DJI Mavic 3 Multispectral DJI Agras T50

Drony w rolnictwie precyzyjnym i kamery multispektralne dla rolnictwa

Innowacyjne technologie i drony dla rolnictwa to nie tylko urządzenia do oprysku i wysiewu. Godne uwagi są także drony wyposażone w kamery multispektralne, pozwalające na zaawansowaną diagnostykę stanu upraw. Kamera multispektralna pozwala uzyskać dokładne odwzorowanie cech morfologicznych oraz temperatury powierzchni roślin.

Obrazowanie wielokanałowe pozwala opracować między innymi mapy pokrycia terenu przez rośliny, szczegółowe mapy zawartości barwników roślinnych, stanu zdrowotnego i fazy rozwojowej upraw, indeksów wegetacyjnych, wilgotności wierzchniej warstwy gleby.

Wracając do pytania „premie dla młodych rolników – co można kupić?”: oprócz dronów opryskowych czy też do wysiewu, warto rozważyć zakup drona z kamerą multispektralną do diagnostyki roślinności. W zależności od potrzeb, wybrać można wersję ze zintegrowanym sensorem, jak popularny DJI Mavic 3 Multispectral, lub też wyposażyć drona takiego, jak DJI Matrice 350 RTK w jedną z zaawansowanych kamer z oferty NaviGate.

Wyposażony w kamerę multispektralną DJI Mavic 3 Multispectral umożliwia diagnostykę szaty roślinnej oraz gromadzenie informacji na temat upraw. Wyjątkowe parametry zintegrowanych kamer sprawiają, że Mavic 3 Multispectral pozawala na realizację misji z prędkością nawet 15 m/s bez utraty jakości pozyskanych obrazów. Wzbogacenie drona rolniczego o moduł RTK sprawia, że użytkownik uzyskuje centymetrową dokładność współrzędnych środków rzutów każdego zdjęcia. Ponadto, dedykowana aplikacja oferuje także szczegółowy dziennik lotów, w którym automatycznie zapisują się dane zebrane podczas misji.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie kamer takich, jak Micasense Altum PT, czy Micasense RedEdge-P. W zestawieniu z dronem DJI Matrice 350 RTK, pozwolą m.in. na przygotowanie:

  • Map zawartości barwników roślinnych
  • Map stanu zdrowotnego i fazy rozwojowej roślin
  • Map indeksów wegetacyjnych (NDVI, NDRE, ENDVI, SAVI, MSI, MCARI, GDVI i in.)
  • Map pokrycia terenów przez rośliny
  • Map wilgotności wierzchniej warstwy gleby
  • Map DSM w oparciu o gęstą chmurę punktów
  • Map parowania potencjalnego ETP
  • Ortofotomozaik
Micasense RedEdge-P Pix4Dfields Micasense Altum PT

Oprogramowanie dla rolnictwa

Rolę dronów i innych innowacyjnych urządzeń dla rolnictwa znakomicie uzupełnia zastosowanie dedykowanego oprogramowania dla rolników. Pix4Dfields, czyli oprogramowanie do fotogrametrii w rolnictwie poprawia jakość analizy map reflektacji i map indeksów wegetacyjnych na podstawie zdjęć z drona. Dzięki temu możliwe jest usprawnienie prac związanych z planowaniem oraz ochroną upraw.

Szkolenia z dronów w rolnictwie

Instruktorzy w Ośrodku Szkoleniowym NaviGate rozumieją potrzeby branży rolniczej. Oferujemy kompleksowe kursy, zawierające części praktyczne i teoretyczne, podczas których nasi eksperci uczą, jak wykorzystać innowacyjne urządzenia, aby zoptymalizować czas pracy i poprawić jej jakość. Zastosowanie dronów w rolnictwie otwiera nowe możliwości w pozyskiwaniu danych o produkcji rolnej, czy dokumentowaniu zjawisk wpływających na wielkość plonu. Wobec tego, wartościowym szkoleniem dla branży rolniczej jest m.in. Teledetekcja multispektralna z drona w Pix4Dfields. Szkolenie ma na celu naukę zastosowania kamer multispektralnych w rolnictwie oraz obróbki pozyskanych danych w programach Pix4D. Dowiesz się również jak prawidłowo tworzyć mapy indeksów wegetacyjnych i oceniać charakter oraz stopień uszkodzeń roślinności spowodowanych czynnikami biotycznymi i abiotycznymi.

Zastosowanie dronów w rolnictwie szkolenia NaviGate

Premia dla młodych rolników – nabór wniosków

Pomoc ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł. Nabór wniosków o przyznanie Premii dla młodych rolników trwa od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. Dokumenty są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat programu.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub wciąż nie wiesz co kupić w ramach premii dla młodych rolników, nasi Eksperci służą pomocą. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, na co przeznaczyć dofinansowanie!

Najnowsze artykuły

2024-09-19

NaviGate Tour 2: “Definiujemy geodezję na nowo” | Podsumowanie wydarzenia

5 dni, 5 lokalizacji, ponad 250 uczestników i kilkunastu Specjalistów. A ponadto: setki uściśniętych dłoni, rozmów, zawiązanych znajomości i wymienionych doświadczeń. W taki sposób możemy podsumować tegoroczną edycję NaviGate Tour, […]

2024-08-06

NaviGate Tour 2: konferencja i warsztaty. Bilety już dostępne!

Już we wrześniu NaviGate Tour 2 – Definiujemy geodezję na nowo Warsztaty, konkurs z nagrodami, aż 5 lokalizacji – już wkrótce konferencja z warsztatami dla geodetów NaviGate Tour 2! Już […]

2024-07-31

Tylko w NaviGate! Pix4Dmapper taniej o 30% przy zakupie drona + GRATIS!

Promocja! DJI Mavic 3 Enterprise i Pix4Dmapper z rabatem + Baza Wiedzy GRATIS! Najpopularniejszy na rynku dron geodezyjny, rabat na profesjonalne oprogramowanie i instruktaż od Ekspertów NaviGate GRATIS? Tak właśnie […]